پیش‌بینی‌ها از اقتصاد ۲۰۱۴ ایران و جهان

دنیای اقتصاد- نشریه معتبر اکونومیست در ویژه‌نامه سالانه خود که در آستانه سال نو میلادی منتشر کرده است، پیش‌بینی خود را از اوضاع اقتصاد جهان در سال پیش روی میلادی اعلام کرده است. در این پیش‌بینی آمده است که سودان جنوبی با نرخ رشد ۳۵ درصدی بالاترین نرخ رشد اقتصادی را به خود اختصاص خواهد داد. چین با رشد تنها ۳/۷ درصد از فهرست ده کشور دارای سریع‌ترین رشد حذف شده است. اکونومیست رشد اقتصادی ایران را هم یک درصد پیش‌بینی کرده است.
اکونومیست پیش‌بینی کرد
جهان در سال ۲۰۱۴
شادی آذری
به روال هر ساله نشریه معتبر اکونومیست در ویژه‌نامه سالانه خود که در آستانه سال نو میلادی منتشر کرده است، پیش‌بینی خود از اوضاع اقتصاد جهان در سال پیش روی میلادی را اعلام کرده است. در این پیش‌بینی رشد اقتصادی، سرانه تولید ناخالص داخلی بر اساس دو معیار قیمت جاری و برابری قدرت خرید، نرخ تورم و جمعیت به تفکیک هر کشور آمده است. در این ویژه‌نامه همچنین دوازده کشوری که در سال ۲۰۱۴ دارای بالاترین رشد اقتصادی در جهان خواهند بود، معرفی شده‌اند.
بر این اساس سودان جنوبی با نرخ رشد ۰/۳۵ درصدی بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در سال ۲۰۱۴ به خود اختصاص خواهد داد. پس از آن مغولستان با اختلاف بسیار زیاد و با رشد اقتصادی ۳/۱۵ درصد رتبه دوم را به خود اختصاص خواهد داد. ماکائو با نرخ رشد ۵/۱۳ درصدی، سیرالئون با نرخ رشد ۲/۱۱ درصدی و ترکمنستان با نرخ رشد ۲/۹ درصدی به ترتیب در رده‌های سوم تا پنجم جای خواهند گرفت. بوتان و لیبی هریک با رشد ۸/۸ درصدی ششمین و هفتمین کشور این رده‌بندی هستند که به طور مشترک رتبه ششم را به خود اختصاص خواهند داد و عراق، لائوس و تیمور لسته هر یک با نرخ رشد ۵/۸ درصد هشتمین، نهمین و دهمین کشورهای این رده‌بندی هستند که به طور مشترک در جایگاه هشتم قرار خواهند گرفت. اریتره با نرخ رشد اقتصادی ۰/۸ درصد یازدهمین کشور است و پس ازآن زامبیا قرار دارد که بر اساس این پیش‌بینی در سال آینده رشدی ۹/۷ درصدی را تجربه خواهد کرد.
همانطور که در این فهرست کشورهای دارای بالاترین رشد اقتصادی مشخص است، قاره‌های آفریقا و آسیا در افتخار بیشترین رشد اقتصادی با هم شریکند. اما نکته مهم این فهرست این است که جای خالی نقش‌آفرین مهم در عرصه اقتصاد جهانی، یعنی چین در این میان خالی است. اکونومیست نرخ رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۴ را ۳/۷ درصد پیش‌بینی کرده است. چین که مدت‌ها در این فهرست جا خوش کرده بود، اکنون به‌خاطر آنکه سرعت رشد خود را از دست داده و به کشوری با درآمد متوسط تبدیل شده است، در این فهرست غایب است. دلیل حضور کشورهایی که در فهرست کشورهای دارای سریع‌ترین رشد اقتصادی آمده‌اند، به‌این شرح است: جنگ (یا شاید صلح)، منابع طبیعی، شرط‌بندی. سودان جنوبی که در سال ۲۰۱۱ از سودان جدا شد، هنوز جای زیادی برای رشد دارد چون توسط ذخایر نفتش پشتیبانی می‌شود. مغولستان از رونق بخش معدن منتفع شده است و سیرالئون، ترکمنستان، تیمور لسته و زامبیا از استخراج ذخایری که به ترتیب عمدتا سنگ آهن، گاز، نفت و مس هستند بهره می‌گیرند. موتور اصلی رونق بوتان ، صادرات هیدروالکتریک این کشور به هندوستان است. ماکائو از منبع کازینوهایش به این رشد خواهد رسید. لیبی و عراق بازسازی‌های پس از جنگ را تجربه می‌کنند البته ثبات در این کشورها همچنان موضوعی است که در هاله‌ای از ابهام باقی خواهد ماند. آنچه در همه این کشورها مشترک است اندازه اقتصاد آنها است، یا بهتر بگوییم کوچکی اندازه اقتصاد آنها است. پنج کشور صدر این فهرست یا به عبارت دیگر پنچ کشوری که سریع‌ترین رشد اقتصادی را خواهند داشت، در مجموع طی سال ۲۰۱۴ رشد تولید ناخالص داخلی‌شان بالغ بر ۱۳۰ میلیارد دلار خواهد بود. این رقم تنها حدود یک هشتادم اقتصاد چین است.
در پیش‌بینی اکونومیست از رشد اقتصادی کشورها در سال ۲۰۱۴، برای ایران رشد یک درصدی پیش‌بینی شده است.
بر این اساس، درآمد سرانه ایران به قیمت جاری ۴۸۵۰ دلار و بر اساس برابری قدرت خرید ۱۲۸۴۰ دلار خواهد بود. نرخ تورم ایران برای سال آینده میلادی ۲۸ درصد پیش‌بینی شده است. بر این اساس جمعیت کشورمان هم ۳/۷۷ میلیون نفر خواهد بود. اکونومیست پیش‌بینی کرد: با حضور دولت آقای روحانی و سیاست نرمش در مذاکرات با غرب برای دستیابی به نتیجه، صادرات نفت به ثبات خواهد رسید، اما همچنان بسیار کمتر از ظرفیت‌ها خواهد بود و اقتصاد ایران تا حدودی قدرتی را که طی سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ از دست داد، دوباره بازخواهد یافت. اما اسراییل و تندروها موانعی را برای مذاکرات ایران با غرب ایجاد خواهند کرد.
منبع(+)

Comments are closed.