آمارهای آژانس انرژی بین المللی از صادرات نفت ایران

آژانس بین المللی انرژی در گزارشی تخمینی مدعی شد صادرات نفت ایران در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر ۴۵ درصد کاهش یافته و به ۷۱۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

آژانس بین المللی انرژی مدعی شد، صادرات نفت ایران در ماه اکتبر نسبت به ماه پیش از آن ۴۵ درصد کاهش یافته و به ۷۱۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

این در حالی است که صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر به کشورهای آسیایی به میزان قابل توجهی افزایش یافته بود.

به نوشته این گزارش، این میزان محموله های صادراتی ایران که آژانس بین المللی انرژی از رهیابی تانکرها، گزارش های رسانه ها و اطلاعات گمرک ها تخمین زده است، کمترین میزان از ژانویه ۲۰۱۲ تاکنون به شمار می رود.

تحریم های آمریکا که از ابتدای سال گذشته آغاز شده است، خریداران نفت ایران را مجبور کرده تا خرید نفت از ایران را محدود کنند یا اینکه بانک های این کشور از همکاری با سیستم مالی آمریکا محروم خواهند شد.

در گزارش سازمان بین المللی انرژی آمده است، «نشانه هایی مبنی بر افزایش مشکلات شرکت ملی نفت ایران برای دور زدن تحریم ها و فروش بشکه های نفت خود دیده شده است.»

بر اساس گزارش سازمان بین المللی انرژی، فروش روزانه نفت ایران به چین در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر از ۴۷۵ هزار بشکه به ۳۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است. صادرات نفت به هند نیز از ۳۰۰ هزار بشکه به ۱۶۵ هزار بشکه رسیده است، همچنین ارسال محموله های نفتی ایران به ژاپن نیز از ۲۵۰ هزار بشکه در روز به کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه رسیده است. کره جنوبی نیز خرید نفت از ایران را از ۱۳۵ هزار بشکه در روز به ۶۵ هزار بشکه تقلیل داده است.

در ادامه این سازمان بین المللی مدعی شد، ایران روزانه حدود ۳۰۰ هزار بشکه نفت ذخیره سازی می کند. مجموعا نفت فروخته نشده ایران ۳۷ میلیون بشکه در روز است که ۶ میلیون بشکه از این میزان در بنادر چین نگهداری می شود.
منبع: ایسنا

Comments are closed.